Implanty zębów

Implanty stomatologiczne to najnowszy i najwygodniejszy sposób na piękny uśmiech nawet wtedy gdy pacjent posiada już ubytki we własnym uzębieniu. Dowiedz się, z jakich powodów dobrze jest zdecydować się na zabieg, a co za tym idzie zyskać szansę na wyjątkowy uśmiech, który zostanie z nami już na zawsze.

Czym jest implant zęba?

Implant stomatologiczny jest to element zastępujący korzeń naszego zęba, tzn. coś co ma za zadanie działać jak „sztuczny korzeń”. Z wyglądu implant przypominać może pustą w środku, niewielkich rozmiarów śrubkę o średnicy 3-4mm oraz długości między 7 a 21mm. Implant zęba daje szansę na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego- takiego jak korony, czy mosty, których pacjent nie musi wyjmować z ust do mycia.

Z czego wykonany jest implant?

Typowymi materiałami z jakich zrobione są implanty stomatologiczne są tytan, tlenek glinu oraz cyrkonia. Dzieje się tak, gdyż wyłącznie te związki spełniają 2 konieczne warunki:

są najlepiej tolerowane przez organizm- w związku z tym implanty nie są odrzucane oraz postrzegane jako „ciała obce”
są do tego stopnia wytrzymałe, by mogły przyjąć na siebie takie obciążenia jakim podlegają korzenie naturalnych zębów

Na jakiej zasadzie działa?

Implant tytanowy i cyrkoniowy działa jak korzeń naturalnego zęba. Stomatolog tworzy w kości otwór, w którym umiejscawia tytanowy implant. Organizm, uprzedzony o naruszeniu kości, mobilizuje siły, żeby zapoczątkować proces jej rekonstrukcji (podobnie jak to się dzieje w przypadku złamań). Rozpoczyna wytwarzać specjalne komórki, które „zasklepiają” stworzony w kości otwór i otaczają ściśle tytanową wkrętkę. Zaraz po otrzymaniu sygnału, że ubytek pozostał uzupełniony, produkcja komórek zatrzymuje się – organizm uznaje przebieg gojenia za ukończony. W taki sposób kość zostaje odbudowana, a implant jest w nią „wrośnięty” niczym naturalny korzeń.

Przebieg gojenia trwa przeważnie od 3 do 6 miesięcy, ale za to po jego zakończeniu otrzymuje się podbudowę pod protetykę – „drugie korzenie”.

Wskazania do zabiegu?

Tradycyjne metody leczenia protetycznego mogą wiązać z dyskomfortem Pacjenta. Niezależnie czy brakuje jednego, kilku lub wszystkich zębów – implanty stomatologiczne uważane są za najskuteczniejszą i komfortową metodę wypełnienia ubytku.
W przypadku, gdy Pacjent nie ma już ani jednego zęba, implanty pozwalają na pełną rekonstrukcję zgryzu. Dzięki implantom zębów możemy zapomnieć o niewygodnych w użyciu i uciążliwych, wyjmowanych protezach, czyli tzw. sztucznych szczękach. Ponadto implanty posiadają kilkudziesięcioletnią gwarancję – dzięki czemu nie generują dodatkowych kosztów leczenia dentystycznego.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg składa się z części chirurgicznej i protetycznej.
Od momentu implantacji do wykonania nadbudowy protetycznej upływa od 3 do 6 miesięcy. Jest to zależne od umiejscowienia implantu i indywidualnych właściwości gojenia się organizmu. W okresie gojenia się miejsce implantacji zaopatrzone jest w tymczasową protezę zębową, co umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Operacja implantacji realizowana bywa w znieczuleniu miejscowym (rzadziej w ogólnym) i nie jest bolesna. W ciągu paru dni po operacji zdarza się, że jama ustna pozostanie spuchnięta jak i będzie nas bolała, natomiast zazwyczaj nie bywa to znaczna przypadłość jak po wyrwaniu zęba mądrości.

Umieszczenie wszczepów:
Za pomocą precyzyjnej operacji technicznej, chirurg umieszcza w Twojej kości szczękowej małe podobne do śrubek, wykonane z tytanu elementy – wszczepy. W uproszczony sposób można powiedzieć, że będą one służyły za korzenie Twoim nowym zębom. W całkowicie bezzębnej szczęce umieszcza się zwykle od pięciu do sześciu takich wszczepów. Operacja trwa od 2 do 3 godzin i jest zwykle wykonywana przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej.

Okres gojenia:
By wszczepy miały możliwość przyjąć się w szczęce pacjenta, tzn. by zaszła osteosynteza, pacjent powinien być przygotowany na radzenie sobie bez własnej protezy przez okres 1 do 2 tygodni po umiejscowieniu wszczepów. Jeżeli pacjentowi pozostały elementy własnego uzębienia, możliwe jest, by na ten okres otrzymać most.Gdy gojenie zostanie zakończone, można powrócić do użytkowania dawnej protezy w taki sam sposób jaki miał miejsce poprzednio. Czas gojenia to przeważnie trzy do sześciu miesięcy, zaś zależne jest to od tego, która szczęka została poddana zabiegowi; górna czy dolna.

Przytwierdzenie wsporników:
Kiedy osteosynteza wszczepów jest już zakończona, a zostały one już ostatecznie przymocowane w kości szczęki, następuje kolejny etap. W tym etapie, chirurg przytwierdza do wszczepów tzw. Łączniki, nazywane również wspornikami. Przechodzą one poprzez dziąsła pacjenta i to do nich w następnej kolejności przymocowywany zostaje most. Nowe zęby są wykonywane jako ostatni element. Trwa to przeważnie do kilku tygodni, po zamocowanych wsporników.

Działania nad protezą:
Praca jaka odbywa się nad nowo wszczepionym mostem zaczyna się od pobrania wycisku z jamy ustnej pacjenta. Kolejno następuje 5-6 wizyt, podczas których stomatolog podczas rozmowy z pacjentem podejmuje decyzje o wyglądzie mostu jak i zębów. Po trzech, bądź czterech tygodniach cel można uznać za zrealizowany, a mianowicie pacjent otrzymuje nowy, wspierany wszczepami most. Pozwala to na radość z nowego i o wiele bardziej komfortowego uzębienia. Pacjent może ponownie zachwycać się stałymi zębami, jakie miejmy nadzieje, będą w stanie służyć na stare lata. Koniecznym jest, by nowy most by nieustannie kontrolowany, w taki sam sposób jak dzieje się to z naturalnymi zębami.

 

Jeśli chcą Państwo zastosować implanty – zapraszamy do kontaktu – Biodent Kraków Nowa Huta

Zapraszamy do naszego gabinetu

Umów się na wizytę już dziś

12 640 00 55

rejestracja@biodent24.pl

Os. Złotego Wieku 89, 31-618 Kraków